Conferință la UMF Iași: „Credința și știința în fața suferinței umane”

Capela „Sfântul Apostol și Evanghelist Luca” a Universității de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași și Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români (ASCOR) – Filiala Iași invită studenții, cadrele didactice și publicul larg la conferința „Credința și știința în fața suferinței umane”.
Evenimentul va avea loc vineri, 24 aprilie 2026, de la ora 13:00, în Aula „George Emil Palade” a UMF „Grigore T. Popa” din Iași (corpul de Farmacie).
Invitatul conferinței este dr. Iustinian Simion, medic specialist neurochirurg, care va aborda relația dintre dimensiunea științifică și cea spirituală a actului medical, pornind de la experiența sa clinică. Tema propune o reflecție asupra modului în care durerea, speranța și sensul pot fi înțelese la intersecția dintre medicină și credință.
Participarea este gratuită și se adresează tuturor celor interesați – studenți, medici, cadre universitare și membri ai comunității academice și locale.
Pentru o mai bună organizare, participanții sunt rugați să completeze formularul de înscriere disponibil online.